Już niedługo dachy w Krośnicach będą bez azbestu
Azbest cieszył się wyjątkową popularnością w latach 60. i 70. Było to spowodowane niską ceną, trwałością, a także odpornością na wysoką i niską temperaturę oraz ogień i korozję. Tworzywo było szeroko wykorzystywane szczególnie w budownictwie jednorodzinnym.
W Europie Zachodniej o wiele wcześniej zaprzestano produkcji azbestu. Natomiast w Polsce dopiero w 1998 r. zauważono szkodliwość tego produktu. Wydano rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie sposobów bezpiecznego użytkowania oraz warunków usuwania wyrobów zawierających azbest i równocześnie zakończono produkcję falistych płyt azbestowych. W 1999 r. wprowadzono zakaz obrodu tymi płytami.
Jak się okazało każda stara włóknowo-cementowa płyta zawierała do 13% rakotwórczego azbestu. Co więcej, deszcze wymywają z nich spoiwo cementowe, a to ma bezpośredni wpływ na stan środowiska.
Tym samym niezmiernie istotne jest pozbycie się niekorzystnego dla życia człowieka oraz środowiska azbestu.
Usuwanie azbestu w Krośnicach
Wójt gminy Krośnice Andrzej Biały zapowiedział, że gmina będzie ubiegała się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki na realizację zadań obejmujących demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwienie odpadów zabierających azbest:
Aby uzyskać dofinansowanie, wszyscy mieszkańcy zainteresowani akcją powinny złożyć deklarację od 16 do 31 marca 2021. Należy określić we wniosku ilość azbestu przeznaczonego do likwidacji oraz zaplanować realizację zadania wiosną/latem 2021 r.
Po więcej informacji należy zadzwonić tutaj – 71 384 60 29.