Krośnicka Kolej Wąskotorowa - Miliczinfo.pl

Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Krośnicka Kolej Wąskotorowa - Atrakcja turystyczna Dolnego Śląska Krośnic i powiatu milickiego. To jedna z nielicznych funkcjonujących kolei parkowych w Polsce.

Krośnicka Kolej Wąskotorowa znajduje się przy drodze wojewódzkiej 448, na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego Krośnice – Wierzchowice, który sam w sobie także jest turystyczną atrakcją Krośnic. Trasa kolejki to 3 km, na której znajdują się następujące przystanki, przy których znajdują się tablice edukacyjne:

  • Krośnice Wąskotorowe (dworzec z kasą, peron główny i 2 dodatkowe, 2 tory, lokomotywownia),
  • Pałac Krośnice,
  • Park,
  • Stawy,
  • Piramida,
  • Pałac Wierzchowice.

Obok kolejki znajdują się także stawy rekreacyjne, które w lecie są doskonałym miejscem do kąpieli. Przy stawach znajduje się także wypożyczalnia sprzętu wodnego i plac zabaw dla dzieci.

Historia

Została otwarta 25 maja 2013 r. Budowa była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Priorytet VI, działanie 6.2 „Turystyka aktywna”. Kwota dofinansowania UE wyniosła: 4 634 651,40 zł.

Krośnicka Kolej Wąskotorowa nawiązuje do dawnej Wrocławskiej Kolei Dojazdowej – sieci kolei wąskotorowych, które powstały w 1945 roku z połączenia uruchomionej w 1894 roku Żmigrodzko-Milickiej Kolejki Powiatowej zbudowanej przez berlińską spółkę komandytową Schneege & Co i Kolejki Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej. Wrocławska Kolej Dojazdowa zostałą ostatecznie zlikwidowana w 1991 roku.

Strona WWW

https://www.krosnice.pl/asp/krosnicka-kolej-waskotorowa,38,,1

Linki zewnętrzne

Facebook Krośnickiej Kolei Wąskotorowej