Atrakcje w powiecie milickim. Ruiny Pałacu we Wziąchowie Małym
Pałac we Wziąchowie Małym ufundował Ernst von Heydebrand und der Lasa w 1906 roku. Obiekt powstał na miejscu starego dworu pochodzącego z XVII wieku. Budynek jest częścią zespołu pałacowego, w którego skład wchodzi także park, cmentarz rodowy z początku XX wieku, mauzoleum rodziny von Heydebrand z początku XX wieku oraz pozostałości murowanego ogrodzenia.
W 1930 i 1937 roku właścicielem dóbr był Georg von Heydebrand und der Lasa. Po zakończeniu II wojny światowej właścicielem posiadłości został Skarb Państwa Polskiego. Następnie przekazano go Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W tym okresie budynek stał się magazynami oraz mieszkaniami dla pracowników gospodarstwa.
Do początku lat 90. XX wieku, budynek pełnił funkcje mieszkalne. Pałac był w złym stanie i zdecydowano o wykwaterowaniu mieszkańców, a obiekt sprzedano prywatnemu właścicielowi. Budynek zaczął zawalać się w 1993 roku. Po kilku latach ponownie zyskał nowego właściciela, natomiast nie podjął on żadnych prac mających na celu odratowanie budowli. Z tego powodu w latach 2005-2009 pałac stał się całkowitą ruiną.
Architektura
Eklektyczny pałac był wymurowany z cegły. Do jego budowy wykorzystano żeliwne i kamienne elementy, następnie całość otynkowano. Obiekt powstały na planie prostokąta, nakryty był mansardowym dachem, w którym umieszczono doświetlające elementy architektoniczne, zwane lukarnami. Nad głównym wejściem znajdował się herb rodziny von Heydebrand und der Lasa i von Obernitz.
Pałac obecnie praktycznie nie istnieje. Pozostały po nim jedynie resztki gruzu.
Zdjęcia wykonane w 2016 roku.