75 lat „Dzieci z Bullerbyn”: bajkowe spotkanie z Edytą Jungowską w Miliczu
W piątek, 2 grudnia w Społecznej Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu miało miejsce niezwykłe spotkanie. Do placówki zawitała znana aktorka i lektorka audiobooków dla dzieci, pani Edyta Jungowska.
Artystka, jako wierna fanka twórczości Astrid Lindgren, czytała uczniom fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” – bestsellerowej powieści, która w tym roku świętuje swoje 75-lecie. Lekturę przeplatały gry i zabawy oraz opowieści aktorki, podczas których dzieci mogły lepiej zapoznać się z postacią patronki swojej szkoły.
Edyta Jungowska to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Choć jej kariera obfituje w pamiętne role na deskach teatru, w kabarecie i w filmie, to dziś aktorka kojarzona jest głównie z postacią uroczej siostry Bożenki w serialu „Na dobre i na złe”, którą grała przez ponad 10 lat.
W 2010 roku artystka obdarzona charakterystycznym głosem i niezwykłą charyzmą, postanowiła skupić się na pracy za mikrofonem. Zafascynowana twórczością Astrid Lindgren, wspólnie ze swoim partnerem założyła wydawnictwo Jung-Off-Ska, które wydaje audiobooki dla dzieci.
Wśród czytanych przez aktorkę książek znajdują się m.in. „Pippi Pończoszanka”, „Przygody Emila ze Smalandii” czy kultowe już „Dzieci z Bullerbyn”. To właśnie niesamowitej szóstce z Bullerbyn poświęcone było grudniowe spotkanie.
Dzięki talentowi i swojej fantastycznej energii Edyta Jungowska przeniosła najmłodszych do świata marzeń i dziecięcej beztroski. Podczas czytania uczniowie mieli okazję wcielić się w role swoich ulubionych bohaterów, i zupełnie jak oni rozwiązać ciekawe, literackie zagadki.
Artystka opowiedziała też o swojej fascynacji szwedzką pisarką i o tym, jak jej twórczość zainspirowała ją do czytania najmłodszym. Wydarzeniu magii dodawał fakt, że Społeczna Szkoła Podstawowa w Miliczu nieprzypadkowo nosi imię Astrid Lindgren.
Nadrzędną ideą Szkoły jest rozwijanie nieograniczonej dziecięcej wyobraźni, jej hasłem przewodnim jest zaś: „Wyobraźnia potęgą wiedzy”. Kultura edukacyjna Szkoły opiera się na przekonaniu, że każde dziecko, podobnie jak bohaterowie z Bullerbyn, jest zafascynowane światem i pragnie go poznać, spróbować i zrozumieć. Kluczem jest stworzenie mu do tego odpowiednich warunków, gdzie nauka staje się fascynującą przygodą, która czeka na odkrycie.