Gmina Milicz nie będzie musiała zwracać dofinansowania za budowę hali sportowej
Gmina Milicz pozyskała ponad 6 mln zł dotacji na budowę nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Miliczu. Zakładano, że inwestycja oparta o inteligentne systemy zarządzania energią, będzie gotowa 30 listopada 2018 r. Jednak z powodu rezygnacji pierwszego wykonawcy i opóźnień kolejnego inwestycja nie została zakończona w terminie.
W efekcie Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, w marcu 2020 r., zawnioskowała do gminy o zwrot otrzymanej kwoty 2,5 mln zł. Dyrektor DIP uargumentował swoją decyzję w rozmowie z eska.pl:
Inwestycja jest ukończona w 95 procentach, tymczasem umowa mówiła, że inwestycja miała być zakończona do listopada 2018 r. Jak ktoś się nie wywiązuje z umowy, to trzeba pieniądze zwracać.
Gmina wywiązała się z umowy
Finalnie budowę Hali Sportowej im. Wolności i Solidarności przy Szkole Podstawowe nr 2 udało się ukończyć we wrześniu 2020 r. A nowy obiekt spełnia wszystkie założenia energetyczne i komunikacyjne.
Decyzję DIP o zwrocie pieniędzy skomentował dla eska.pl burmistrz gminy Milicz Piotr Lech:
To jest pokaz pewnej wielkomiejskiej arogancji. Supernowoczesny budynek o charakterystyce pasywnej, pełnowymiarowa nowoczesna hala sportowa stoi. Czyli wywiązaliśmy się z zadania, które na siebie wzięliśmy.
Postępowanie umorzono
Dopiero 16 kwietnia 2021 r. udało się rozwiązać kwestię dotyczącą dofinansowania przyznanego na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Miliczu. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca uznała argumentację gminy Milicz, wskazującą że opóźnienia wynikały ze zmian wykonawców:
W przedmiotowej sprawie Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca przyjęła wyjaśnienia Beneficjenta, że brak realizacji założonych celów leżał po stronie wykonawców wyłonionych w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych, bowiem jeden z wykonawców odstąpił od umowy, kolejny wykonawca nie realizował przedmiotu zamówienia zgodnie z harmonogramem, co w konsekwencji doprowadziło do odstąpienia od umowy przez Beneficjenta i zakończenia inwestycji w systemie gospodarczym.
– decyzja DIP
Zgodnie z decyzją umorzono postępowanie w sprawie ustalenia wysokości kwoty środków przypadających do zwrotu:
W chwili obecnej zrealizowany w ramach projektu obiekt sportowy funkcjonuje i jest wykorzystywany przez Beneficjenta zgodnie z założeniami przedstawionymi we wniosku o dofinansowanie. Wobec powyższego, w ocenie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej spełnione zostały przesłanki do rozliczenia projektu z zastosowaniem reguły proporcjonalności, w taki sposób, że zmniejszeniu ulegną tylko te wydatki w projekcie, które zostały poniesione przez Beneficjenta po czasie trwania projektu tj. po dniu 1 grudnia 2018 r.
O dobrej wiadomości poinformował Radny Sejmiku Dolnośląskiego Ryszard Lech: