Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy gminy Milicz?
Czujniki jakości powietrza umożliwiają pomiar m.in. nasilenia szkodliwych pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10. Są to groźne dla zdrowia mieszaniny cząsteczek zwane aerozolami atmosferycznymi, w których znajdują się m.in. rakotwórcze metale ciężkie.
W ostatnich dniach – od 1 stycznia do 9 stycznia, sensory zakwalifikowały stan powietrza w gminie Milicz jako bardzo dobry bądź dobry. Szczegółowe dane poniżej:
Sensory powietrza znajdują się w czterech miejscach: na milickim Rynku, przy ul. Tadeusza Kościuszki 2, milickim Urzędzie Miejskim oraz w Karłowie przy ul. Trzebnickiej 29. Wszystkie czujniki są zintegrowane z systemem Sygneos, dzięki temu jakość powietrza można kontrolować za pośrednictwem aplikacji – https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10
Jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem?
1. Ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu
Jeśli jakość powietrza w mieście jest niekorzystna, należy do minimum ograniczyć długie spacery i pobyt na dworze. Warto pamiętać, że zanieczyszczone powietrze ma na nas tym silniejszy wpływ, im dłużej na nim przebywamy.
2. Ogranicz korzystanie z samochodu
Jeśli musimy skorzystać z samochodu warto pamiętać o częstej wymianie filtra kabinowego. Im filtr jest bardziej zanieczyszczony, tym słabiej wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza. Zaleca się jednak, w miarę możliwości, wybierać komunikację miejską.
3. Monitoruj poziom zanieczyszczenia powietrza
Warto przed wyjściem z domu sprawdzić stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub aplikację mobilną, aby dowiedzieć się, jak obecnie wygląda stan powietrza. Jeśli zanieczyszczenie jest bardzo wysokie, warto przemyśleć czy koniecznie musimy wychodzić.
4. Zaopatrz się w maseczkę antysmogową
W Polsce maseczki nie są zbyt pozytywnie odbierane, jednak dobre modele potrafią zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń. Teraz w czasie pandemii Covid-19 mają dwa zastosowania – chronią przed zanieczyszczeniami i wirusami.
5. Suplementuj witaminy
Warto swoją dietę rozszerzyć o witaminy A, C, E oraz selen. Pomogą one zneutralizować nadmiar wolnych rodników w organizmie, które powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem.