Ryszard Szurkowski swoje pierwsze kolarskie kroki zaczął stawiać właśnie w Miliczu. O śmierci zasłużonego sportowca poinformowała dzisiaj rano Państwowa Agencja Prasowa.
Ryszard Szurkowski
wikimedia.com

Ryszard Szurkowski urodził się w 1946 r. w Świebodowie, gmina Krośnice. Został on uznany za jednego z najwybitniejszych polskich sportowców.

Pierwsze kroki w kolarstwie zaczął w Miliczu w klubie LZS Milicz. Poźniej po odbyciu służby wojskowej kontynuował swoją karierę w klubie KS “Dolmel” Wrocław. Jego pierwszymi sukcesami było mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym, a później wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim i 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego w 1968 r.

Kolarz zdobył dwa srebrne medale olimpijskie, trzy złota mistrzostw świata w kolarstwie szosowym oraz jedno srebro. Cztery razy pod rząd wygrał Wyścig Pokoju, to właśnie te zawody przyniosły mu największą popularność.

Po zakończeniu kariery pozostał przy kolarstwie. Był trenerem kadry narodowej, tworzył pierwszą zawodową grupę kolarską, a po latach został prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. W latach 80. był również posłem.

Tragiczny wypadek w 2018 r.

Ryszard Szurkowski aż do 73. roku życia jeździł na rowerze. Jednakże wyścig dla weteranów w Kolonii przekreślił dalszą karierę sportowca. 10 czerwca 2018 r. dwóch kolarzy szczepiło się kołami, a Szurkowski w nich uderzył i poleciał na bruk, a z tyłu najechał na peleton. W wyniku tych wydarzeń kolarz miał dwie operacje kręgosłupa oraz operację twarzy. Jednakże podczas wypadku uszkodzeniu uległ rdzeń kręgowy, który spowodował paraliż czterokończynowy.

Ryszard Szurowski zapisał się w kartach historii jako wybitny sportowiec, legenda. Do dzisiejszej smutnej wiadomości odniósł się Burmistrz Gminy Milicz Piotr Lech: