W Krośnicach powstanie muzeum “Śladami Ryszarda Szurkowskiego”
Ryszard Szurkowski urodził się w 1946 r. w Świebodowie w gminie Krośnice. Swoje pierwsze kroki w kolarstwie stawiał w Miliczu w klubie LZS Milicz. Legenda kolarstwa na swoim koncie miała m.in. dwa srebrne medale olimpijskie, trzy złota mistrzostw świata w kolarstwie szosowym i jedno srebro. Ponadto śp. Ryszard Szurkowski cztery razy pod rząd wygrał Wyścig Pokoju – to właśnie te zawody przyniosły mu największą popularność.
Więcej na temat osiągnięć Ryszarda Szurkowskiego poniżej:
Muzeum Ryszarda Szurkowskiego
Ryszard Szurkowski wielokrotnie wspominał, że chciałby utworzyć w rodzinnej miejscowości miejsce, gdzie znalazłyby się wszystkie jego pamiątki związane z karierą kolarską. Jeszcze przed wypadkiem do którego doszło w 2018 r., do Świebodowa zaczął przywozić swoje puchary, medale, koszulki, rowery i inne nagrody. Niestety ze względu na pogarszający się stan zdrowia, nie był w stanie zorganizować takiej wystawy.
Aby spełnić marzenie legendy kolarstwa oraz upamiętnić zasługi wybitnego sportowca Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990 wyszło z inicjatywą utworzenia muzeum poświęconego Ryszardowi Szurkowskiemu. Taki pomysł poparł również Wójt Gminy Krośnice Andrzej Biały.
We wtorek w Krośnicach udało się podpisać list intencyjny, który dotyczył właśnie utworzenia i prowadzenia miejsca na cześć Ryszarda Szurkowskiego. Wójt gminy Krośnice Andrzej Biały wraz z reprezentantami Stowarzyszenia Lions Club Poznań 1990 oraz Panią Marią Haliną Szczepańską (siostrą Ryszarda Szurkowskiego) podpisali zobowiązanie na mocy którego wszyscy sygnatariusze będą mieli udział w stworzeniu miejsca upamiętniającego legendę kolarstwa.
W Krośnicach muzeum Ryszarda Szurkowskiego powstanie w budynku Parku Wodnego “Krośnicka Przystań” przy ul. Sanatoryjnej 9 w Krośnicach. Strony uczestniczące w projekcie postanowiły nazwać to miejsce – “Muzeum Śladami Ryszarda Szurkowskiego”. Taka inicjatywa pozwoli na upamiętnienie, zachowanie i upowszechnienie sportowego dziedzictwa Szurkowskiego. Ponadto zainspiruje do nowych inicjatyw sportowych i kulturalno-społecznych, a także wzmocni więzi społeczne, szczególnie te lokalne.
Sygnatariusze listu zakładają, że we wrześniu podczas jubileuszowej XX edycji Rajdu Śladami Ryszarda Szurkowskiego muzeum zostanie uroczyście otwarte.