Oświadczenie gmin powiatu milickiego dotyczące redystrybucji paliw kopalnianych
W związku z wojną w Ukrainie w połowie kwietnia 2022 r. polski rząd nałożył embargo na import paliw kopalnianych z Rosji, które weszło w życie niemal natychmiast. Polacy mieli być jednak zabezpieczeni na zimę – PiS deklarowało, że surowca na rynku nie zabraknie. Słowa były dalekie od rzeczywistości, ponieważ składy węglowe świecą dzisiaj pustkami, a ceny węgla przyprawiają o zawrót głowy.
Zobacz też: Wypłata dodatku węglowego. Sprawdź szczegóły
Trzy gminy powiatu milickiego, czyli Milicz, Krośnice i Cieszków w obliczu kryzysu energetycznego postanowiły wydać oświadczenie dotyczące współpracy z rządem w zakresie redystrybucji paliw kopalnianych. Choć taki udział nie zawiera się w kompetencji samorządów, to w obliczu tak trudnej sytuacji, najważniejsze jest dobro mieszkańców.
Jednak w tym przypadku sygnatariusze oczekują od rządu spełnienia trzech warunków:
- przyjęcia ustawy umożliwiającej prowadzenie tego typu działalności przez samorządy bądź ich osoby prawne;
- zapewnienie odpowiedniej ilości oraz jakości węgla
- zagwarantowania węgla w cenie społecznie akceptowalnej, zgodnie z lipcowymi deklaracjami premiera.
Samorządy terytorialne zdały egzamin w kryzysie pandemicznym, uchodźczym, więc nie odżegnują się od współpracy w dziedzinie dystrybucji węgla. Ale musi się to odbywać na warunkach czystości i przejrzystości prawnej oraz uczciwości społecznej. Mieszkańcy muszą mieć poczucie, że nie jest to działanie na pokaz, ale prowadzone w ich żywotnym interesie, jako realna pomoc świadczona ludziom postawionej w trudnej sytuacji życiowej.
– podsumowują sygnatariusze
Pełne oświadczenie dostępne poniżej: