Ciekawostki Milicz. Epidemia dżumy w Miłochowicach w XVIII wieku
III wojna północna
W latach 1700–1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem, a Szwecją toczyła się III wojna północna. Polska formalnie pozostawała neutralna, ale faktycznie część walk toczyła się na jej terytorium. Wojna ostatecznie zakończyła się w 1721 roku podpisaniem pokoju w Nystad.
Efektem wieloletnich przemarszów wojskowych, głodu, brudu, chaosu zarówno politycznego, jak i gospodarczego były rożnego rodzaju choroby oraz epidemia dżumy. Choroba w szybkim tempie rozprzestrzeniała się za pośrednictwem szczurów wszy czy też pluskiew. Gdy w 1704 roku jej ognisko wybuchło we Lwowie, władze postanowiły zaostrzyć kontrolę graniczną podróżujących i zaostrzyć obowiązek kwarantanny. Pomimo tego, całkowite uniknięcie przemieszczania się choroby było niemożliwe. Ostatecznie dżuma trafiła także do Polski.
Choroba objawiała się na cztery sposoby:
- dreszcze, silne bóle głowy, gorączka, uczucie pragnienia
- zarażeni mieli na ciele wrzody, majaczyli i gorączkowali
- majaczenie, śpiączka i śmierć
- napady niekontrolowanego szału
W każdym z przypadków śmierć mogła nastąpić już po kilku godzinach po zarażeniu.
Zobacz też: Ciekawostki Milicz. “Ptaki śpiewają w Kigali”. Zdjęcia do filmu realizowano na terenie gminy Milicz
Epidemia Dżumy w powiecie milickim
W 1709 roku, gdy stawiano w Miliczu kościół łaski, równocześnie w miejscowości Miłochowice wybuchła epidemia. Choroba rozprzestrzeniała się w szybkim tempie na terenie dominium Nowy Zamek i Wierzchowice. Zaraza dziesiątkowała mieszkańców okolicznych miejscowości. Wszyscy mieszkańcy wsi Dąbrowa w powiecie milickim zmarli w męczarniach. W lasku między miejscowością Kaszowo, a Miłochowice zwanym leszczynowym znajdował się cmentarz, w którym w zbiorowych mogiłach chowano ofiary zarazy. Do dziś można zobaczyć pozostałości po grobach.
Zobacz też: Ciekawostki Milicz. “Republika dzieci” – to film nakręcony w okolicach stawu milickiego