Kolorowy Szlak karpia. Rynek i zabytki w Cieszkowie
Kolorowe figurki przedstawiające karpia znajdują się w kilkudziesięciu miejscach na terenie Doliny Baryczy. Można je znaleźć przy najciekawszych atrakcjach i zabytkach wartych uwagi lub miejscach, które uważane są za cenne w tym regionie Polski. Jednym z nich jest miejscowość położona w powiecie milickim – Cieszków.
Zobacz tez: Kolorowy Szlak Karpia. Łowisko w Cieszkowie
Co zobaczyć w Cieszkowie?
Jednym w unikatów znajdujących się w miejscowości Cieszków jest tzw. “Perła śląskiego późnego baroku”, czyli kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia wzniesiona w 1753 roku przez księżną Katarzynę Ludwikę z Sapiehów niegdyś pełniła funkcje kościoła dworskiego, lecz po jej śmierci stała się jej mauzoleum. Wśród wielu elementów w kościele, można znaleźć te związane z samą fundatorką. Są nimi m.in. dzieła przedstawiające życie księżnej czy herb z jej podobizną.
Zobacz też: Legendy z powiatu milickiego. Legenda o Białej Damie z Cieszkowa
Tuż przy kościele znajduje się wiele tablic informacyjnych i map, dzięki którym można zaplanować dalszą wycieczkę po Cieszkowie. Przepiękna zabudowa, historia tego miasta, przypałacowy park, w którym rosną wiekowe drzewa oraz spokój tam panujący zachwyci każdego kto szuka odpoczynku od miejskiego hałasu. W parku znajdują się dwa stawy oraz plac zabaw wraz z nowoczesną siłownią, który z pewnością zapewni sporą rozrywkę najmłodszym turystom.
Będąc w Cieszkowie warto także wybrać się nad łowisko, którego powierzchnia wynosi 1 hektar. Tuż obok niego znajduje się restauracja “Teo”, w której warto skosztować specjałów pochodzących z pobliskich stawów oraz produktów od lokalnych rolników i dostawców.
Więcej na temat łowiska: