Samorządowcy apelują o odrzucenie Lex Czarnek – mówimy “nie” takim zmianom
13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty i zmieniającą zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Nowe przepisy wywołały olbrzymie kontrowersje. W wielu polskich miastach organizowane były protesty przeciw projektowi Lex Czarnek.
Wczoraj (1 lutego) o odrzucenie dokumentu zaapelowali przedstawiciele samorządów, związków zawodowych, a także środowisk skupiających rodziców i uczniów. Na Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pojawił się także burmistrz gminy Milicz Piotr Lech.
Przepisy Lex Czarnek są sprzeczne z Konstytucją RP
Przed salą posiedzeń komisji senackiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Senatu, samorządu i strony społecznej. Apel o odrzucenie projektu trafi do wszystkich senatorów i senatorek przed sesją plenarną zaplanowaną na 4 lutego.
Nowelizacja przyjęta przez Sejm to zmiana poważna, ustrojowa, wzbudzająca ogromne emocje i kontrowersje
– powiedział senator Zygmunt Frankiewicz przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP, przewodniczący Związku Miast Polskich.
Wskazano także, że opinie prawników, konstytucjonalistów i ekspertów są nad wyraz krytyczne i pokazują sprzeczność ustawy z Konstytucją RP. Kiedy ustawa wejdzie w życie, samorząd będzie podlegał brutalnemu „spacyfikowaniu” w prowadzenie szkół – kontynuuje Frankiewicz.
Krytycznie o Lex Czarnek wypowiadali się samorządowcy, uczniowie i nauczyciele:
Po 25 latach zarządzania oświatą dowiadujemy się, że nasza rola jako samorządów ma być sprowadzona do roli bankomatów i administratorów budynków placówek oświatowych. „Lex Czarnek” jest niezgodny z wieloma przepisami prawa, szczególnie z ustawą o samorządzie gminnym. Ten skandaliczny projekt ustawy daje dziś politycznym kuratorom możliwość decydowania, bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności, o likwidacji czy łączeniu szkół. Zapisy ustawy dają im możliwość subiektywnej oceny przy wydawaniu tych decyzji. Będzie to miało olbrzymi wpływ na kondycję finansową samorządów. Kuratoria otrzymać też mają zwierzchność nad samorządem, co jest naruszeniem zasady legalizmu. Mówimy „nie” takim zmianom i apelujemy do senatorów: nie głosujcie za tą rujnującą polski system oświaty ustawą
– stwierdza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawa.
Jako uczniowie wiemy co nam potrzebne, co powinno się dziać w szkole. Szkoły są już zbiurokratyzowane, nie chcemy by się to pogłębiało. Nowelizacja uniemożliwi szybkie organizowanie wydarzeń, akcji w szkołach. Szkoły potrzebują zmian ale nie takich
– argumentuje Dariusz Gozdek, przedstawiciel uczniów.