Ciekawostki historyczne. Historia terenu obecnego powiatu milickiego
Siedzibą powiatu milickiego jest miasto Milicz. Jest to region bogaty w atrakcje przyrodnicze oraz turystyczne, ze względu na swoje położenie w parku krajobrazowym. W skład powiat wchodzi gmina miejsko wiejska Milicz, gmina wiejska Cieszków i Krośnice oraz miasto Milicz.
Północna część obecnego powiatu milickiego, w średniowieczu należała do Wielkopolski. Okresowi rozbicia dzielnicowego towarzyszyły liczne spory toczące się pomiędzy księstwami. W wyniku aneksji, południowa część Wielkopolski znalazła się w rękach Śląska. W 1217 roku doszło do porozumienia księstwa w Sądowlu, kiedy to Władysław Laskonogi (wielkopolska) zawarł pokój z Henrykiem I Brodatym (śląsk). Po tym zdarzeniu, powiat milicki wzbogacił się o południe Wielkopolski wraz z północną częścią.
Zobacz też: Historia Cieszkowa. Jak wyglądały jej początki miejscowości?
Zobacz też: Historia Milicza. Jak wyglądała miejscowość w przeszłości?
W latach 1164–1358 miejscowość Milicz należała do Księstwa wrocławskiego i była w rękach księcia Bolesława Wysokiego. Ziemie milickie kolejno należały do Henryka Pobożnego, jego syna Henryka III, Henryka IV Probusa oraz Henryka Grubego. W 1290 roku w wyniku konfliktu miejscowość Milicz weszła we władanie Henryka Głogowczyka. Pod koniec XV wieku należało do Kurzbachów, a następnie od końca XVI wieku do Maltzanów.
Podczas II wojny światowej został on zdobyty przez 2 armię pancerną I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Po zakończeniu konfliktu w ramach ładu po konferencji jałtańskiej został przyznany Polsce.
Zobacz też: Historia Krośnice. Dzieje miejscowości w przeszłości