Historia Wierzchowice. Jak wyglądały losy miejscowości do XVIII wieku
Wierzchowice to miejscowość położona w powiecie milickim, w gminie Krośnice. Jej nazwa pochodzi od słowa “wierzch”, którego w przeszłości używano na określenie wzgórza. Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat Wierzchowic pochodzą z lat 1350-1380. W XVIII wieku, po 7-letniej wojnie do miejscowości przeniesiono dominium Nowy Zamek. Do jego baronatu należały miejscowości – Świebodów, Dziewiętlin, Wierzchowice, Czarnogoździce, Wąbnice i Dąbrowa.
Zobacz też: Historia Cieszkowa. Jak wyglądały jej początki miejscowości?
Głównym obiektem baronatu był pałac, wybudowany w XVII wieku, a następnie rozbudowany przez hr. Reichenbach w 1751 roku. Ośrodek był otoczony niezwykłym i wypielęgnowanym ogrodem, bogatym w różnego rodzaju roślinność. Był w nim także stworzony na kształt labiryntu żywopłot, folwark, bażanciarnia oraz oranżeria.
Zobacz też: Historia Krośnice. Dzieje miejscowości w przeszłości
Jedną z najciekawszych budowli na terenie miejscowości jest kościół poewangelicki, którego budowa rozpoczęła się w 1769 roku. Z tego względu, że kosztorys przerósł oczekiwania, hrabia i hrabina, którzy byli inicjatorami wzniesienia tego obiektu, musieli sprzedać swoje cenne narzędzia złotnicze oraz srebrną, pozłacaną toaletkę. Przy budowie pomagali okoliczni mieszkańcy z Krośnic oraz Dziewiętlina. W 1770 roku położono uroczyście kamień węgielny, wymurowano część fundamentów oraz częściowo wzniesiono wieżę. W kolejnych latach prace szły w niezawodnym tempie. Powstały organy o 22 registrach, ołtarz, ambona, dzwony oraz zegar. W połowie 1773 roku, na wieży pojawiła się gałka, orzeł oraz słońce na czubku wieży, a świątynia była gotowa do uroczystego poświęcenia dnia 21 listopada 1773 roku.
Zobacz też: Historia Milicza. Jak wyglądała miejscowość w przeszłości?